#001 – Kto to jest Scrum Master i czym się zajmuje?

W pierwszym odcinku naszego podcastu przedstawiamy rolę Scrum Mastera. Definiujemy kim jest Scrum Master, opowiadamy jak wygląda dzień Scrum Mastera i podpowiadamy kilka najważniejszych kroków jak Scrum Master może się rozwijać, by stać się lepszym profesjonalistą.

Jeśli odcinek Ci się podobał, koniecznie podziel się nim z innymi osobami, które Twoim zdaniem mogą go potrzebować. Daj nam znać co sądzisz o odcinku i samej idei podcastu “Porządny Agile”:

Chcemy usprawniać podcast z każdym kolejnym odcinkiem, więc podpowiedz nam, jakie niedoskonałości Twoim zdaniem powinniśmy poprawić.

Mamy sporo pomysłów na to, co jeszcze moglibyśmy nagrać, ale jesteśmy bardzo otwarci na Twoją sugestię – przekaż nam hasło albo temat, o którym moglibyśmy opowiadać w pierwszej kolejności.


14 Replies to “#001 – Kto to jest Scrum Master i czym się zajmuje?”

 1. Karola Kluczyk

  Świetna dawka praktyki i doświadczenia. Słuchając od razu widać, że autorzy podcastu mają bycie Scrum Masterem za sobą. Znają każdy szczegół tej roli. Na pewno będę Was słuchać 😊👍

 2. Ania

  Dziękuję za ten podcast. Uwielbiam Was czytać, teraz mogę też posłuchać. Rozmowa bardzo dobrze „płynęła”, nie było przestojów, temat się naturalnie logicznie rozwijał – same plusy! Poza tym macie bardzo fajne, radiowe głosy – co jest niebagatelne przy tego rodzaju przedsięwzięciach – bardzo dobrze się Was słucha 🙂
  Byłabym wdzięczna, gdybyście w jednym z nagrań rozwinęli nieco temat „nie-agile’owych” stakeholderów. W mojej pracy dość często spotykam się z osobami, które może i chciałyby wprowadzać zmianę podejścia, ale są tak przywiązane do waterfalla, że w kółko rodzą się potworki typu „półroczny sprint”… Jak rozmawiać z menadżerami, którzy nie mają pojęcia o agile’u? Gdzie zacząć? Jak nie zniechęcić na dzień dobry do słusznej, ale (w porównaniu do waterfalla) dość trudnej drogi wymagającej jednak poprzestawiania sobie pewnych zapadek w wypracowanych nawykach?
  Dziękuję i pozdrawiam,
  Ania

  • Kuba

   Dzięki za propozycje i za feedback Ania (zwłaszcza ten o radiowych głosach ;). Faktycznie temat rozmawiania z niezwinnymi menedżerami to coś trudnego i wartego przegadania. Wrzucamy sobie na listę propozycji tematów.
   Pozdrawiam,
   Kuba

 3. Katarzyna

  Ogromna wdzięczność za ten podcast – po kilku miesiącach pracy w roli SM (nie technicznego, bez doświadczenie w IT, wcześniej coach, trener) i początkowym zachwycie rolą ( w kontekście jak łatwo pracuje mi się procesowo), „dziś” zaczęłam mieć coraz więcej wątpliwości – czy sama wiem, jak w tej roli się odnaleźć. Największą trudnością było to, ze z początkowo dwóch osób w tej roli, nagle zostałam sama na poziomie firmie, więc pole wymiany zostało ograniczone do społeczności. Na szczęście pojawił się drugi SM, z innym podejściem nieco do roli, niż ja i widzę, jaką wartość ma taka wymiana. Jednocześnie, zawsze, gdy szukam odpowiedzi, zaglądam na Agile247 lub do Labiryntów Scruma (które jednak nieco w niektórych aspektach mój nietechniczny umysł przerastają :), jednak w połączeniu z tym podcastem, czuję że znów mi łatwiej wrócić na właściwe tory…czyli wiem, który obszar mam zaniedbany, czy to, że czasem i SM do zespołu nie pasuje – bo widzę, jak różne są energie spotkań w różnych zespołach. Dziękuję i z chęcią posłucham więcej 🙂

 4. MaciekU

  Fajne! Propsuję i czekam na więcej. Podoba mi się, że podchodzić do tego, jak do budowania produków – bardzo fajnie. Dla mnie personalnie 30 minut podcastu to idealnie, ale może dlatego, że droga do pracy tyle mi zajmuje :).
  Czekam na #002 – Kto to jest Agile Coach i czym się zajmuje? 🙂

  • Kuba

   Maciek, że tak będzie brzmiał tytuł #002 to nie mogę obiecać, a wręcz jestem pewien, że szykuję się raczej temat rozwijania się jako Scrum Master. Ale temat roli Agile Coacha jest również niezwykle ciekawy, gdybyś nie mógł się doczekać materiału od nas, w tej tematyce często piszę na swoim blogu http://www.kubaszczepanik.pl/tag/agile-coach/ .

   Pozdrawiam i dzięki za feedback co do długości odcinka, rozważymy.

 5. Martyna

  Dzięki za podcast. To super móc Was posłuchac, w szczególności że nie jest to mowa o teorii tylko praktyce. Już nie mogę doczekać sie kolejnego odcinka 🙂 Ciężko mi było wygospodarować aż 50min. Też uważam że 30min byłoby akurat. Wolałabym również posłuchać nagranie z ogólnodostępnych narzędzi. Tutaj musiałam instalować apkę i się logować. Powodzenia w przedsięwzięciu!

  • Kuba

   Dzięki Martyna za komentarz, długość odcinka przewija się w komentarzach po tym pierwszym i rozważymy co możemy z tym zrobić. Żeby zmieścić w jednym odcinku zarówno teorię (wytłumaczoną konkretnie) jak i praktykę i dać powiedzieć obu z nas co myślimy jednak potrzebujemy trochę czasu. Niektóre tematy zmieścimy w czasie krótszym, inne pewnie będą jednak potrzebowały podobnej długości do pierwszego.

   Co do narzędzi – będziemy to poszerzać. Jest z tym trochę roboty organizacyjnej, procesy weryfikacyjne przez niektóre kanały trwają. Chcieliśmy zacząć od części możliwych sposobów dotarcia (w imię MVP) i poszerzać je z czasem. Jakiego narzędzia Ty używasz do słuchania podcastów (jakiego nam zabrakło, by było Tobie wygodnie)?

  • Kuba

   Ula, dałoby radę 🙂 musimy rozpoznać jak to zrobić i spróbować, będziemy poszerzać środki dotarcia, żeby wszyscy nasi słuchacze mieli tak wygodnie jak to tylko możliwe.

   • Ula

    Super!
    Odnosząc się jeszcze do długości podcastu, którą poruszali poprzednicy – mnie na pierwszy rzut oka zniechęcają dopiero odcinki powyżej 1.5h, ale, jeśli temat jest interesujący, zazwyczaj odsłuchuję je na raty, więc problemu nie widzę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *