#010 – Product Discovery

Wiele produktów nie odpowiada na żadną prawdziwą potrzebę klienta, albo odpowiada w sposób niesatysfakcjonujący i z tego powodu nie odnosi sukcesu biznesowego. By zmniejszyć ryzyko braku sukcesu naszego produktu, możemy zastosować podejście Product Discovery (odkrywanie produktu). Eksplorujemy ten nurt, formułujemy możliwe etapy do zrealizowania by dobrze odkryć produkt i podpowiadamy jak zacząć stosować te techniki.

Zobacz wersję wideo

Materiały i techniki, o których m.in. wspominamy w nagraniu:

Sprawdź też artykuł Jacka na Agile247, który również opisuje to, czym jest Product Discovery.

Jeśli odcinek Ci się podobał, koniecznie podziel się nim z innymi osobami, które Twoim zdaniem mogą go potrzebować.

Daj nam znać co sądzisz o samym odcinku:

Chcemy usprawniać podcast z każdym kolejnym odcinkiem, więc podpowiedz nam, jakie kolejne aspekty naszego produktu możemy rozwinąć, a których obecnie Tobie brakuje.

Mamy sporo pomysłów na to, co jeszcze moglibyśmy nagrać, ale jesteśmy bardzo otwarci na Twoją sugestię – przekaż nam hasło albo temat, o którym moglibyśmy opowiadać w kolejnych odcinkach.


5 Replies to “#010 – Product Discovery”

 1. Iwona

  Jacku i Kubo,
  bardzo Wam dziękuję za wszystkie podcasty. Wszystkie z wielką przyjemnością odsłuchałam. Jestem na samym początku współpracy ze Scrumem 😉 na razie nie jest mi dane pracować w zespole Scrumowym. Codziennie poświęcam 4-5h na wnikanie w ten temat. Powiedzmy wiedzę teoretyczną na poziomie średnim już posiadam i brak mi doświadczenia, a jak wiemy Scrum opiera się na doświadczeniu. Dlatego jako ćwiczenie dla mnie, chce pomóc mężowi w efektywniejszym zarządzaniu dużym sklepem (nie będę pisać nazwy – wiadomo reklama). Struktura jest taka, że jest dyrektorem, ma 9 kierowników, każdy kierownik ma swój zespół pracujący na powierzchni sprzedaży. Oczywiście pierwszym krokiem będzie wprowadzenie tablicy scrumowej z karteczkami dla każdego działu. Każdy kierownik będzie jakby PO, który ustala elementy do wykonania. Tylko jest problem w codziennym Scrumie, bo praca jest zmianowa i nie ma fizycznej możliwości, aby wszyscy mogli zebrać się w jednym miejscu. Sprinty np. raz na tydzień też odpadają, ponieważ nie może być sytuacji takiej, że nie ma ani jednego pracownika na dziale :/ Myślałam o retrospektywie – każdy pracownik może na tablicy przykleić karteczkę z problemem. Ale to nadal nie będzie rozmowa face to face i wszyscy na raz. Aby nie okazało się, że anonimowo ludzie będą na siebie najeżdżać.
  Chłopaki jesteście dla mnie guru w tym temacie. Możecie rzucić hasła, jakby ugryźć ten temat? Macie większe doświadczenie, może jakaś hybryda z innym podejściem agile’owym?
  Dziękuję Wam jeszcze raz za te podcasty!
  Życzę wszystkim developerom pracy w PRAWDZIWYM zwinnym podejściu, a nie tylko z nazwy 😉

  • Jacek Wieczorek

   Cześć Iwona,

   Cieszy nas, że odsłuchałaś dostępne odcinki. Taka informacja jest dla nas budująca 🙂

   Temat, który opisujesz, brzmi ciekawie.

   Żeby lepiej zrozumieć temat który opisujesz, potrzebowałbym zrozumieć, jaki problem chcielibyście rozwiązać / jaki cel osiągnąć?

   Mam pewne przemyślenia czytając to, co piszesz, jednak bez zrozumienia kontekstu, trudno mi coś więcej napisać.

   Pozdrawiam,
   Jacek

 2. Ewa

  Dzień dobry Panowie. Super odcinek. Słucham Was od jakiegoś czasu i jestem pod mega wrażeniem. Dziś wracam do odcinka o Product Discovery. Jako analityk biznesowy chętnie posłucham szerzej o Product Discovery. Czy planujecie takie odcinki?

 3. Łukasz

  Cześć Jacku i Kubo,
  Bardzo podobają mi się wasze podcasty, śledzę każdy odcinek na bieżąco 🙂
  Przyłączam się również do prośby o rozwinięcie wątku pracy nad odkrywaniem produktu.

  Wróciłem dzisiaj do tego odcinka, ponieważ szukam możliwości wykorzystania podejścia Product Discovery tworząc produkt w zespole mocno rozproszonym po świecie (Klient i PO – UK ; SM, Dev, Test – Polska + Argentyna + Indie). Może znacie jakieś techniki, które rekomendowalibyście w takiej sytuacji? Od czego zacząć? A może znacie jakąś książkę/artykuł, gdzie można poczytać o sposobach pracy przy odkrywaniu produktu w zespołach rozproszonych?

  Ogólnie chętnie posłuchałbym o sposobach pracy zwinnej w zespołach rozproszonych po świecie. np. jak radzić sobie z wyzwaniami realizacji w sposób zwinny zarówno nowych produktów jak i rozwijaniem istniejących od wielu lat, w jaki sposób budować zespołowość, zaufanie, usprawniać produkt i proces itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jesteśmy też tutaj

Podcast od kuchni. Tak nagrywamy dla Ciebie!

Jacek Wieczorek i Kuba Szczepanik
scenariusz do nagrania podcastu
Jacek Wieczorek Kuba Szczepanik podcast

Opinie naszych słuchaczy.

„To jest to! Ekstremalnie dobra dawka potrzebnej wiedzy. Część podcastów otwiera oczy, część porządkuje wiedzę. Polecam!”

„Mimo iż nie jestem bardzo związany z agilem/scrumem, jakieś doświadczenia z nim miałem („retrożale” ;), to bardzo przyjemnie się Panów słucha. Duża i bardzo konkretna dawka wiedzy, bez przynudzania, widać „napracowanie” przy każdym odcinku, jakość ścieżki audio na poziomie, całość w odbiorze sprawia profesjonalne wrażenie. Życzę obu prowadzącym sił do kontunuowania tego (nie)małego dzieła. :)”.

„Takich podcastów nam potrzeba!”

Oceń Podcast. Kliknij poniżej.

Apple Podcast logo
logo stitcher
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial