#001 – Kto to jest Scrum Master i czym się zajmuje?

W pierwszym odcinku naszego podcastu przedstawiamy rolę Scrum Mastera. Definiujemy kim jest Scrum Master, opowiadamy jak wygląda dzień Scrum Mastera i podpowiadamy kilka najważniejszych kroków jak Scrum Master może się rozwijać, by stać się lepszym profesjonalistą.

Jeśli odcinek Ci się podobał, koniecznie podziel się nim z innymi osobami, które Twoim zdaniem mogą go potrzebować. Daj nam znać co sądzisz o odcinku i samej idei podcastu “Porządny Agile”:

Chcemy usprawniać podcast z każdym kolejnym odcinkiem, więc podpowiedz nam, jakie niedoskonałości Twoim zdaniem powinniśmy poprawić.

Mamy sporo pomysłów na to, co jeszcze moglibyśmy nagrać, ale jesteśmy bardzo otwarci na Twoją sugestię – przekaż nam hasło albo temat, o którym moglibyśmy opowiadać w pierwszej kolejności.


18 Replies to “#001 – Kto to jest Scrum Master i czym się zajmuje?”

 1. Karola Kluczyk

  Świetna dawka praktyki i doświadczenia. Słuchając od razu widać, że autorzy podcastu mają bycie Scrum Masterem za sobą. Znają każdy szczegół tej roli. Na pewno będę Was słuchać 😊👍

 2. Ania

  Dziękuję za ten podcast. Uwielbiam Was czytać, teraz mogę też posłuchać. Rozmowa bardzo dobrze „płynęła”, nie było przestojów, temat się naturalnie logicznie rozwijał – same plusy! Poza tym macie bardzo fajne, radiowe głosy – co jest niebagatelne przy tego rodzaju przedsięwzięciach – bardzo dobrze się Was słucha 🙂
  Byłabym wdzięczna, gdybyście w jednym z nagrań rozwinęli nieco temat „nie-agile’owych” stakeholderów. W mojej pracy dość często spotykam się z osobami, które może i chciałyby wprowadzać zmianę podejścia, ale są tak przywiązane do waterfalla, że w kółko rodzą się potworki typu „półroczny sprint”… Jak rozmawiać z menadżerami, którzy nie mają pojęcia o agile’u? Gdzie zacząć? Jak nie zniechęcić na dzień dobry do słusznej, ale (w porównaniu do waterfalla) dość trudnej drogi wymagającej jednak poprzestawiania sobie pewnych zapadek w wypracowanych nawykach?
  Dziękuję i pozdrawiam,
  Ania

  • Kuba

   Dzięki za propozycje i za feedback Ania (zwłaszcza ten o radiowych głosach ;). Faktycznie temat rozmawiania z niezwinnymi menedżerami to coś trudnego i wartego przegadania. Wrzucamy sobie na listę propozycji tematów.
   Pozdrawiam,
   Kuba

 3. Katarzyna

  Ogromna wdzięczność za ten podcast – po kilku miesiącach pracy w roli SM (nie technicznego, bez doświadczenie w IT, wcześniej coach, trener) i początkowym zachwycie rolą ( w kontekście jak łatwo pracuje mi się procesowo), „dziś” zaczęłam mieć coraz więcej wątpliwości – czy sama wiem, jak w tej roli się odnaleźć. Największą trudnością było to, ze z początkowo dwóch osób w tej roli, nagle zostałam sama na poziomie firmie, więc pole wymiany zostało ograniczone do społeczności. Na szczęście pojawił się drugi SM, z innym podejściem nieco do roli, niż ja i widzę, jaką wartość ma taka wymiana. Jednocześnie, zawsze, gdy szukam odpowiedzi, zaglądam na Agile247 lub do Labiryntów Scruma (które jednak nieco w niektórych aspektach mój nietechniczny umysł przerastają :), jednak w połączeniu z tym podcastem, czuję że znów mi łatwiej wrócić na właściwe tory…czyli wiem, który obszar mam zaniedbany, czy to, że czasem i SM do zespołu nie pasuje – bo widzę, jak różne są energie spotkań w różnych zespołach. Dziękuję i z chęcią posłucham więcej 🙂

 4. MaciekU

  Fajne! Propsuję i czekam na więcej. Podoba mi się, że podchodzić do tego, jak do budowania produków – bardzo fajnie. Dla mnie personalnie 30 minut podcastu to idealnie, ale może dlatego, że droga do pracy tyle mi zajmuje :).
  Czekam na #002 – Kto to jest Agile Coach i czym się zajmuje? 🙂

  • Kuba

   Maciek, że tak będzie brzmiał tytuł #002 to nie mogę obiecać, a wręcz jestem pewien, że szykuję się raczej temat rozwijania się jako Scrum Master. Ale temat roli Agile Coacha jest również niezwykle ciekawy, gdybyś nie mógł się doczekać materiału od nas, w tej tematyce często piszę na swoim blogu http://www.kubaszczepanik.pl/tag/agile-coach/ .

   Pozdrawiam i dzięki za feedback co do długości odcinka, rozważymy.

 5. Martyna

  Dzięki za podcast. To super móc Was posłuchac, w szczególności że nie jest to mowa o teorii tylko praktyce. Już nie mogę doczekać sie kolejnego odcinka 🙂 Ciężko mi było wygospodarować aż 50min. Też uważam że 30min byłoby akurat. Wolałabym również posłuchać nagranie z ogólnodostępnych narzędzi. Tutaj musiałam instalować apkę i się logować. Powodzenia w przedsięwzięciu!

  • Kuba

   Dzięki Martyna za komentarz, długość odcinka przewija się w komentarzach po tym pierwszym i rozważymy co możemy z tym zrobić. Żeby zmieścić w jednym odcinku zarówno teorię (wytłumaczoną konkretnie) jak i praktykę i dać powiedzieć obu z nas co myślimy jednak potrzebujemy trochę czasu. Niektóre tematy zmieścimy w czasie krótszym, inne pewnie będą jednak potrzebowały podobnej długości do pierwszego.

   Co do narzędzi – będziemy to poszerzać. Jest z tym trochę roboty organizacyjnej, procesy weryfikacyjne przez niektóre kanały trwają. Chcieliśmy zacząć od części możliwych sposobów dotarcia (w imię MVP) i poszerzać je z czasem. Jakiego narzędzia Ty używasz do słuchania podcastów (jakiego nam zabrakło, by było Tobie wygodnie)?

 6. Ewa

  Jacek, Kuba – dobrze się Was słucha. Opowiadacie prawdziwe historie z inteligentnym komentarzem. Dołączam Wasz podcast do regularnie słuchanych.

  Duży plus dla Was za podkreślenie jak ważne dla Scrum Mastera jest jawne skomunikowanie intencji swoich działań. Jeszcze większy plus za podkreślenie szybkiej korekty jaką Scrum Master może wtedy od zespołu uzyskać.

  Polecam ten odcinek do posłuchania Scrum Masterom, z którymi pracuję.
  Dzięki za wartościowy materiał

  • Kuba

   Dziękujemy Ewa, ważne docenienie dla nas i przydatne, że podzieliłaś się szczegółami co Tobie się podoba – będziemy kontynuować formę w kolejnych odcinkach 🙂

   Pozdrawiam,
   Kuba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *