#008 – Rola analityka w agile

Rozmawiamy o roli analityka oraz miejscu analizy w podejściu zwinnym. Dyskutujemy o tym, czy jest to zanikająca kompetencja, czy może nadal konieczny element procesu wytwarzania oprogramowania. Odcinek podsumowujemy dobrymi praktykami zwinnej analizy.

Zobacz wersję wideo

Jeśli odcinek Ci się podobał, koniecznie podziel się nim z innymi osobami, które Twoim zdaniem mogą go potrzebować. Jeśli są jakieś problemy, jakie napotykasz w trakcie retro, masz jakąś fajną obserwację albo dobrą praktykę, którą sugerujesz innym Scrum Masterom i Agile Coachom, daj koniecznie znać w komentarzu.

Daj nam znać co sądzisz o samym odcinku:


2 Replies to “#008 – Rola analityka w agile”

 1. Celina

  Bardzo dziękuję za dotknięcie tematu analizy!
  Ten temat powinien być poruszany częściej. Zwłaszcza w tak kompleksowy i obiektywny sposób!
  Super! Szczególnie dzięki za pomysł na postać analityka, który staje się mentorem, zadającym pytania, kwestionującym, budzącym wątpliwości. Kimś, kto nie traktuje analizy jak mocy tajemnej i niezagarniającym jej w całości dla siebie 🙂
  Co mnie dziwi, to kontrowersje narosłe wokół analizy w agilowym świecie. Jakoś przyzwyczailiśmy się do tego, jak zmieniło się podejście do testowania i nikt nie zastanawia się, czy aktywności związane z testami są aby jeszcze potrzebne. Więc dlaczego ten właśnie element procesu budzi tyle emocji? Dla mnie, istnieje analogia… Analiza jest potrzebna, kompetencje analityczne są potrzebne, myślenie biznesowe, odkrywanie potrzeb, ciągła weryfikacja zasadności biznesowej, pamięć o użytkowniku. Rola analityka zmienia się – tak jak sugerujecie, podobnie jak rola QA, programisty,… jak każdej osoby zaangażowanej w proces zwinnego wytwarzania.
  Co zaobserwowałam, to że nie zawsze jest tak, że to analityk jest tym ogniwem w zespole, który ma problem z dostosowaniem się do nowych realiów. Bardzo często jest tak, że zespół wciąż czeka na „gotowe” „szczegółowe” rozwiązanie i to analityk boryka się z oczekiwaniami i pretensjami. Myślę, że to trudna praca, by na nowo poustawiać role, relacje i wzajemne oczekiwania. Praca, którą musi wykonać cały zespół. No i jeszcze jedna myśl, te relacje trzeba dogrywać nieustannie.

 2. Kuba

  Celina, Cieszę się, że odcinek był dla Ciebie inspirujący. Masz sporo racji w swoim komentarzu o tym, że zdarza się, że pewnych zachowań od analityka oczekuje sam zespół. To jest wielki temat dla Scrum Mastera i otwartej rozmowy całym zespołem o całości procesu, np. na dedykowanej temu tematowi Retrospektywie. I tak jak podkreślasz – taka relacja będzie ewoluowała w długim okresie, jedną rozmową czy jednym zarządzeniem tematu się nie rozwiąże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do nas

logo Facebook
logo Linkedin
logo Tiwitter
logo YouTube
logo RSS

Podcast od kuchni. Tak nagrywamy dla Ciebie!

Jacek Wieczorek i Kuba Szczepanik
scenariusz do nagrania podcastu
Jacek Wieczorek Kuba Szczepanik podcast

Opinie naszych słuchaczy.

„To jest to! Ekstremalnie dobra dawka potrzebnej wiedzy. Część podcastów otwiera oczy, część porządkuje wiedzę. Polecam!”

„Mimo iż nie jestem bardzo związany z agilem/scrumem, jakieś doświadczenia z nim miałem („retrożale” ;), to bardzo przyjemnie się Panów słucha. Duża i bardzo konkretna dawka wiedzy, bez przynudzania, widać „napracowanie” przy każdym odcinku, jakość ścieżki audio na poziomie, całość w odbiorze sprawia profesjonalne wrażenie. Życzę obu prowadzącym sił do kontunuowania tego (nie)małego dzieła. :)”.

„Takich podcastów nam potrzeba!”

Oceń Podcast. Kliknij poniżej.

Apple Podcast logo
logo stitcher